Hasan Mezarcı’ya Ne Oldu?

Selamlar. Bu yazı benim için uzun zamandır yazılmayı bekleyen bir görev, bir sorumluluk gibiydi. Sebepleri çok ama sanırım en büyük sebebi kandırılmış olmam. Bu yazıyı TBMM içine girmiş en aykırı adama adıyorum. Bir kahramana. Başkaları için bir meczup, deli ya da ‘fıkrasına gülünmeyen adam’ olan Hasan Mezarcı’ya. Bugün herkesin söyleyebildiği şeyleri 90’lı yıllarda söyleyebilme cesaretine sahip çok az sayıdaki kişiden biriydi o.

564476_324748087587683_266919264_n

Onunla tanışmam çocukluğumda oldu. 28 Şubat döneminde. Onu ilk kez televizyonda Reha Muhtar’ın programında görmüştüm. Kim olduğunu, ne yaptığını bilmiyordum. Altın sarısı uzun saçları ve asasıyla Reha Muhtar’ın soruları karşısında düştüğü aciz durumu komik buldum, güldüm ve onunla eğlendim. Tıpkı diğer milyonlarca insan gibi. Aslında büyük bir trajediye güldük ve onun bir parçası olduk. Aradan yıllar geçti. İnceledik, okuduk ve düşündük. Her şeyin bir kurmaca olduğunu, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını öğrendik. Kahramanların birer hiç, hiçlerinse birer kahraman olduğunu gördük. Mezarcı da o kahramanlardan biriydi. Anadolu’da yetişen en aykırı insanlardan biri. Günümüzün Ali Kemal’i, Ali Şükrü Bey’i.

Peki ne yaptı? Söyledikleriyle sürekli sistemi tırmaladı. Arkasında bir gücü yoktu, silahı, mermisi yoktu. Sadece sözleri vardı. Siyasi partisi dahi onu dışladı. Verdiği soru önergeleri meclisi sallıyor hakkında sürekli davalar açılıyordu. Sadece soru önergesi veriyordu. Ama bu bile ‘onları’ rahatsız etti. Onu öldürmediler çünkü bu kolaydı. Yüzlerce fikir, düşünce ve bilim insanını öldürdükleri gibi onu da öldürmeleri gayet kolaydı. Bunu yapmadılar. Daha kötüsünü yaptılar. Onu yaşarken öldürdüler. Üstelik milyonların gözünde onu bitirerek. ‘Bize karşı gelirseniz, bizden farklı düşünürseniz sizi bu hale getiririz’ mesajını vererek.

Bugün ise o sarı saçlı adama gülen milyonlar adına büyük bir pişmanlık yaşıyorum. Ve artık bu adamın hakkını savunuyorum. Ona gülmemi isteyenlere, onu komik bulmamı isteyenlere karşı öfkem ve nefretim her geçen gün biraz daha artıyor. Yaptığım bir işe yaramaz. Sadece bir yazı. Ama aynı zamanda bir özür belki de. Benim adıma ve herkes adına…

Muhtemelen o artık kendini hiçbir zaman savunamayacak.  Ama ben onu her yerde savunacağım. Kanımın son damlasına kadar. İnternet okyanusunda ufacık bir damla bile olsa bu yazı sadece bunu yazarak kendimi iyi hissedeceğim. Ve emin olun bu görüşleri için ya da ideolojisi için olmayacak. Bunu vicdanen yapacağım.

Her şey nasıl başladı bilmiyorum. Hasan Mezarcı hakkında kimsenin elinde olmadığı kadar video ve resmi internetten topladım. ‘Kavgamın Perde Arkası’ adlı sahaflarda bile bulunmayan kitabını okudum. Analizlerinin sıradan ‘İslamcı’ analizlerinden çok öte olmasını fark etmem fazla zaman almadı. Dini bir yönetime karşıydı. Kemalist yönetime karşıydı. Sadece halk ne istiyorsa onun olmasını istiyordu. Belki de meclise gelmiş tek demokrattı. Cuma günü tatil önergesi vermeyeceğini ‘Kuran’da kutsal gün yok, Müslüman çalışmalı’ diye reddedecek kadar dogmalara karşıydı. Kitabında günümüz yakın tarihine belki de en yakın analizi yaptı.

İşte o analizlerden bazıları:

‘’İttihat ve Terakki Fırkası’nın devamı olan Cumhuriyet Halk Fırkası’nın altı oklu devrimlerinden “cumhuriyetçilik” diktatörlüğe, “halkçılık” halkı soyan imtiyazlı bir rantiye sınıfı oluşumuna, “devrimcilik” darbeciliğe, “devletçilik” kamu bankaları kitler ve bitler aracılığı ile sömürü ve yolsuzluğa, Atatürk milliyetçiliği” ırkçılığa, “laiklik” dinsizliğe dönüşmüş ve devlet bu yanlış tek parti yapısı üzerine bina edilerek şekillendirilmiştir.

‘Atatürk ilke ve inkılâpları’ adı verilen, tek parti devrimleri üzerine bina edilmiş bu yanlış devlet-millet yapısı, darbe anayasaları silsilesiyle “değiştirilemez ve eleştirilemez” kılınarak, putlaştırılmış bir kurmasal yapıya dönüştürülmüş ve böylece problemleri çözmesi gereken devlet yapısı, problemlerin kaynağı haline gelerek, problem üreten dev bir yapıya dönüşmüştür.’

‘Bütün resmi ve özel kurumların, partilerin, meclislerin ve iktidarların CHP’nin altı oklu devrimleri doğrultusunda faaliyet yapacaklarını, bunlara aykırı hiç bir faaliyette bulunamayacaklarını, bu devrim ve ilkeleri değiştiremeyeceklerini, eleştiremeyeceklerini ve bunlara aykırı hiçbir değişiklikte bulunamayacaklarını hükme bağlayan darbe pek fazla bir önemi olmadığı son 50 yıllık acı tecrübelerle anlaşılmıştır. Bütün partilerle ve devlet kurumlarıyla birlikte devlet ve milletin, CHP devrimlerine bağlı kalmaya mahkum edildiği, böylece ceberut bir halk partisi devleti yapısı içinde, açıklık, değişim, demokratikleşme ve yeniden yapılanma da mümkün değildir. ‘’

’Bir ülkede devlet kutsallaşmışsa o devlete insanlar köle olur, kul olur. yine bir toplumda parti kutsallaşmışsa parti millete hizmet etmez, millet partiye hizmet eder. toplumun menfaatine kullanılmadığı zaman camiler dahi mukaddes ve mübarek değildir.’’

İşte bu ve bunu gibi analizlerle doluydu. Bugün ‘evet tamda yakın tarihimizin özet bunlar’ dediğimiz olguları o gün bir milletvekili dile getirebiliyordu. ‘Halk devletin değil devlet halkın kölesi olmalıdır, halk devlete değil, devlet halka hizmet etmelidir, devlet değil insan kutsaldır’ diyecek kadar aykırı biriydi. Kemalizmin Anadolu’ya verdiği zararı biliyor, bunu sorguluyordu. Bununla da kalmıyor Güneydoğu’daki asker zulmünü her fırsatta anlatıyor Pkk’nın devlet tarafından desteklendiğini söylüyordu. Bunu söylemekte o zamanlar çok zordu. Tüm bunlar sonrası medya linci başlayacak, partisinden dışlanacak ve hapse girip, tecrit edilecekti. Kendi partisi bile ona sahip çıkmadı. İsa gibi o da Yahuda’nın ihanetini yaşıyacaktı. Çünkü kendi partisi bile ‘sistemi değiştirmek’ değil ‘sistem’in bir parçası olmak istiyordu. Korkusuzdu, susmadı ve bedel ödedi.

Medyanın Türkiye’deki gücü  iyi bilinir. Az çok güncel olayları takip etmeniz bile buna yeterlidir. Çok bilinmeyen şey medya terörüdür. Bu vardır. Sistemi kurcalayan ve eşeleyen herkes için. Bu sizin Ahmet Kaya gibi yurt dışında kalp krizi geçirip ölmenize de neden olabilir, soğuk bir hücrede yapayalnız işkence görmenizede. Sanıyorum Türkiye’de zihin kontrolünün tek kurbanı Hasan Mezarcı değil. İşçi partinin kurucularından olan İskender Evrenesoğlu da buna iyi bir örnek olabilir. 1 ay süren ‘içe kapanma dönemi’ ve sonrasında Müslüman olma ve mehdilik iddiası. Garip şekillerde namaz kılmasına ve canlı yayında vahiy almasına herkes güldü. Ama gerçekte dünyada olan en dramatik öykünün kurbanlarından biriydi. Ergenekon iddianamesinde ‘Hazır kıta isimler’ listesinde sahte şeyh Ömer Öngüt ile beraber üst sırada yer aldı. Ömer Öngüt’ün hikayesi de garip. Ayakkabı boyacılığından tek kelime Arapça bilmediği halde kuran tefsirliğine uzanan bir yol. ‘Onlar’ kimi desteklerse o kişi büyüyor bu ülkede. İlginç. Ama ne Evrenesoğlu’nun ne de Öngüt’ün durumu tam olarak Mezarcı’ya benzemiyor. 3 isimde ortak bir noktada buluşuyor o da Dram.

Tayyip Erdoğan’ın Necmettin Erbakan’a önerisiyle Refah partisinden vekil olur ve meclise girer.

Türkiye’nin ilk siyasi cinayeti olan Ali Şükrü Bey cinayetini meclise getirir.

Uğur Mumcu ile çeşitli açık oturumlara katılır. Farklıdır ve bunu belli eder.

Said-i Nursi’nin mezarının bulunması ve itibarının geri verilmesi için TBMM komisyonunda başı çeken o olur.

Bugün herkesin muhalefeti sindirmek olarak adlandırdığı meşhur ‘İzmir Suikasti Davası’ sanıklarının itibarlarının iadesi için verilen önergenin başında yine onun ismi vardır.

Kurtuluş savaşında en büyük çalışmaları yapan ve bunun karşılığında hem asılıp hemde ‘vatan hainliği’ ile suçlanan bu insanları savunmak bile medyada ‘Cumhuriyet Düşmanlığı‘ olarak adlandırılır.

Medya olayı büyütür. Tepki hatları her gün gazetelerde verilir. Meclis telefon santralleri kilitlenir. Okur mektupları ‘sansürsüz‘ gazetelerde yayınlanır. Tabii ki ‘Hasan Mezarcı denen şahsiyetsiz…‘ ile başlayan okur mektuplarına öncelik tanınarak.

Tabi bu tepki verenlerden özellikle 2 ismi not ediyoruz. İleride bunlara değineceğiz. Biri ‘Hür ve kabul edilmiş Türk masonları‘ diğeri Koç grubu.

26 Şubat 1994 Cumartesi(Hürriyet) Beyaz Türklerin gazetesi arkasına resmi tarih palavralarını alarak halkın vekilini manşetten aşağılıyor.

‘Biz Atatürkçüyüz’ başlığı altında ailesinin bile Mezarcı’yı dışladığı işlenirken bir yandan da ‘Babası kız kaçırmıştı’ başlığıyla ailesinin de biraz sorunlu olduğuna vurgu yapılıyor. Çaktırmadan.

O bu sırada Kürt sorununun çözümü için Kürt düşünce adamlarıyla iletişim kuruyor ve birlik beraberlik mesajları veriyordu. Bu ise medyada ‘korsanlık‘ olarak adlandırıldı.

Kürt sorununun çözümü için uğraşır. Güneydoğu’daki jitem terörünü toplantılarda dile getirir. Özal öldü(rül)düğünde zehirlenme ihtimalini düşünerek saç tellerini alıp ailesine veren yine o olur.

Bu sırada medya linci devam eder…

Davalar ardı arkasına açılır. Partiden uzaklaştırılır, dışlanır, dokunulmazlığı kaldırılır. Hakkında toplamda 150’ye yakın dava açılır.

Kendi ağzından Albaylar tarafından tehdit edilişi:

Nokta dergisinin o dönem ki manşeti:

Ardından yurt dışına gider. Çeşitli programlarda yorumlar yapar.  Bu sırada devletin yapması gereken işi yaparak tarihi eserleri satın almaya çalışır.

Bu sırada Türk medyası tarafından olmayan örgütlerle ve Uğur Mumcu suikastı ile ilişkilendirilir. ‘İddia edildi’ haberciliği…

Türkiye’ye dönmeden hemen önce Yalçın Küçük ile beraber son bir açık oturumda yakın tarih ve Ergenekon analizi yapar. Bu belkide öldürülmeden önceki son konuşmasıdır.

Hapse girer. Şevki Yılmaz’ın ekranlarda söylediğine göre çıktığı mahkemede ‘beni zehirliyorlar‘ diye bağırır. 10 ay sonra 10.10.1997 yılında hapisten çıktığında ise o artık çok farklıdır. Türkiye’deki sistemin 3-5 yıl için toplumsal patlama yapacağını söyler. Haklıdır.

Artık ölmüştür ama yeterli değildir. Bir gece milyonların önünde Reha Muhtar’a  linç ettirilir.

‘Hasan Mezarcı öldü Allah rahmet eylesin, günahıyla sevabıyla onu defnettik’

Bu sırada medya linci devam eder…

‘Dolunaya bakınca beni göreceksiniz’ demişti. Gani Müjde linci için güzel bir fırsat oldu.

Bu medya o kadar iğrenç ki. Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Ben Hasan Mezarcı’yı onların istediği gibi değil olduğu gibi düşünmeye devam edeceğim. Çünkü Mezarcı’nın da dediği gibi dönüşüm başladı ve artık geri dönüş yok.

Ekler:

———————————————————————————–

Ergenekon iddianamesinde yer alan Hasan Mezarcı hakkındaki msn konuşmaları biraz daha zihnimizi açıyor. Doç. Ümit Sayın ile belirsiz bir kişi arasında geçen konuşmalar:

(Sayın ‘xyz’, Erdin ‘barbaros’ rumuzunu kullanıyor)

xyz: sonuçta gizli örgütlenip, bizim düşündüğümüz bazı eylemleri yapmadan hiçbir yolu yok

xyz: yani gerekirse silahlı.

xyz: Dünyadaki en büyük güç nedir biliyor musunuz?

xyz: Gizlice ADAM ÖLDÜREBİLMEK.

xyz: yok erken ölmesi sakıncalıysa, dayarsın ilacı mezarcı gibi isa musa yaparsın…

kaynak
—————————————————————————————————–

Hakkında yazılan bazı yazılar:

Nuh Gönültaş’ın yazısı http://www.bugun.com.tr/kose-yazisi/177332-takiye-cumhuriyetinden-turkiye-cumhuriyeti-ne-makalesi.aspx

Abdurrahman Dilipak’ın yazısı: http://www.vakithaber.com/artikel.php?artikel_id=4590

Ali Seyyar http://www.milatgazetesi.com/28-subat-surecinde-hasan-mezarcinin-ruh-sagligi-/29394/#.USEf5KXvhyI

http://dergi.altinoluk.com/index.php?sayfa=yillar&MakaleNo=d073s016m1

Serdar Kaya: http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=20438026

Mehmet Ördekçi: http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=27711181

About these ads

Hasan Mezarcı’ya Ne Oldu?” üzerine 89 düşünce

 1. YAZIK HALEN BU TÜR MEZARCILARI SAVUNAN BEYİNLERE YAZIK
  HALEN ULU ÖNDERE GÜYA KENDİLERİNCE DİL UZATANLARA YAZIK YAZIK ATATÜRKÜN KİMİN İÇİN SAVAŞTIĞINI GÖRMEK YAZIK

 2. olmadı birader ben ikna olamadım. belki zehirledikleri doğrudur ama bu savunduğu görüşlerin doğru olduğu anlamına gelmiyor.

 3. Alla rızası için sayın hasan mezarcını Kavgamın Perde Arkası kitabını pdf haline getirin ve yayınlayın eser elinizde ve bu sizin boynunuzun borcu.

 4. Bu degerli çalışmanızdan ötürü, sizi yürekten tebrik ediyorum.

  Vatanın yetiştirdiği bir kahramana taktim edilebilecek en güzel itibar iadesi olarak nitelendiriyorum çalışmanızı.

  Yusuf Ulusoy/ Avusturya

 5. 28 şubatın baş aktörlerinden, uyuyan bir sürü fitneyi uyandıran, basiretsizliğiyle bütün tuzaklara düşüp, zulmün görünen sebeplerini oluşturan en önemlilerden biri; bir kör kel, oldu badem gözlü sırma saç.

  Ya etmeyin gardaşlar. Şimdi kafayı sıyırdı diye o zamanın kahramanı mı oldu yani. Laf ebeliğinden başka ne etmiş de hizmet anlamında bir taşı taş üzerine koymuş.

 6. Kavgamın Perde Arkası kitabını PDF aktarıp yayınlamak hakikatten boynunuzun borcudur arkadaşın dediği gibi rica ediyorum teşekkürler

 7. Öncelikle yazar üstadım eline koluna sağlık, yazınız gerçekten harika olmuş ama gel gör ki yorumları okuyunca Türk milleti s**sen yeridir dedim. Biz bu yüzden uyanamıyoruz bu yüzden halen bataktayız, biri dindarım diyor hopp peşine biri miliiyetçiyim diyor hopp peşine diğeri Atatürkçüyüm diyor hopp peşine. İnternet çağındayız be adam bi araştır oku incele yorumla varsa yabancı dilin yabancı sitelerde de araştır gör neymiş ne değilmiş ! Hasan Mezarcı adam gibi adamdı, yazarında dediği gibi öldüreceklerine milyonlara rezil etmek o yoldan gidenlerin öyle düşünenlerin de kökünü kazımaktı. Siz şimdi gidin magazin izleyin, telefon fiyatlarına bakın, tatile nereye gitsek diye düşünün. Bırakın memeleket meselesi de bize kalsın tarafsızlara(sadece vatan) !

 8. Güzel yazıyorsun ama az yazıyorsun.Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerine yüreğine sağlık.

 9. Hasan Mezarcı Güçlü Ve Sağlam Bir İnsandı Ancak Hapse Girdikten Sonra Bir Takım Olaylar Yaşadı Sonrasında Kafayı Yemiş Bir Halde Mehdi’lik İlan Etti… Sonuç İtibarı İle : İyi Bir Dava Adamı İdi Ama Daha da Önceden RP’li Zamanlarda….
  Zaten Dava Dediğiniz Şey O Zamanlar Vardı…

 10. Vallahi çok güzel faydalı ve yerinde bir çalışma yapmışsınız. Tebrik ederim. Allah sizden razı olsun. Kemalist rejime en büyük darbeleri vuran sayın Hasan Mezarcı’nın çabalarını kaldığı yerden devam ettirmeye çalışacağız inşallah.

 11. Allah c.c. sizden razı olsun aynı düşünceleri bende vermiştim şimdi Babam’a bile zor anlatıyorum gerçekleri o kadar ki medya da yayınlanan kaynağının nereden alındığını bilmediğimiz yazılara inanmışız/inanıyoruz!

 12. sonuna kadar dikkatle okudum. Allah razı olsun. çok başarılı olmuş. muhtemelen yaşlarımiz çok yakın zira yazının başında belirttigin dönemi ben de yasadim. aynı şekilde güldüm. aynı şekilde pişmanım. böyle bir yazi görmesem bu kadar iyi olmasa da ben de elimden geleni yapıp böyle bir yazı yazmak isterdim. tekrar söylüyorum. Allah Senden razı olsun.

 13. BURADA SENİN YAZINA VE FIKIRLERINE GERICI VE YALANCI DIYEREK BAKANLAR ZAMANINDA ADNAN MENDERESINDE HAKLI YERE ASILDIGI VE DOGRULARI SOYLEYEN YAPAN KISILERI ORTADAN KALDIRMA CABASI ICERISINDE OLAN CHPULCU ZIHNIYETIN USAKLARI VE EMPERYALIST ISRAIL USAKLARIDIR. BEN BURDA KENDI KENDINE OTEN BULBULLERI DONEMIN GAZETELERINI DERINDEN INCELEMESINI TALEB EDERIM ADNAN MENDERESTEN BU YANA GELEN KATLIYAMLARI ARASTIRIN YASSI ADANIN KARA KUTUSU PKK YI BITIRME YEMINI EDEN OZAL VE ESREF BITLISI 3AYDA NASIL ORTADAN KALDIRDIKLARINI 93 YILINDA YASANANLARI DOGRUYU SOYLEYEN VE YAPANLARA NELER YAPTIKLARINA BAKIN ISTERIM MASON ORGUTUNUN 61. SIRASINDA YER ALAN SULIEYMAN DEMIRELIN CUMHURBASKANI SECILMESI BILE BU ULKE UZERINE OYNANAN OYUNLARIN BIR DELILDIR

 14. HATTA SAMANPAZARINDA SAPKA DEVRIMI GELMEDEN ISLAMIYETTE AVRUPANIN GIYIP TARZININ OLMADIGINI ONLARA OZENMEMEMIZ GEREKTIGINI ANLATAN ISKILIPLI ATIF EFENDININ ATATURK UN OLUSTURDUGU MAHKEME TARAFINDAN ASILDIGINI DA BILMENIZI ISTERIM SAPKA DEVRIMINDEN SONRA

 15. Gercekten aydinlatici ayni zamanda kafa karistirici, gercekleri bilmemiz mumkun degil ama emin oldugum bisey varsa oda bu adamin bos biri olmadigi, kimbilir belkide bir tepki olarak mesih kiligina girmistir aptal uyuyanlarin dikkatini cekmek icin dedimya kimbilir…

 16. s.a. hasan mezarcı nın kitabını ya pdf yapıp yayınlayın ya bir yayın evine verilip bastırılsın tekrar. bu güzel ve aydınlatıcı yaznız için teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s